Športna in fizična dejavnost morata biti del načrtov okrevanja po krizi COVID-19, sporočajo članice OZN
Ob prepoznavanju moči športa v razviti družbi je 118 držav članic Združenih narodov (OZN) pozvalo vse države, naj šport in telesno aktivnost vključijo v svoje načrte okrevanja po krizi COVID-19 ter šport in telesno aktivnost vključijo v nacionalne strategije trajnostnega razvoja.
V skupni izjavi o vplivu pandemije COVID-19 na šport, telesno aktivnost in počutje ter njihovih učinkih na družbeni razvoj so podpisniki poudarili kako šport in telesna dejavnost dragoceno prispevata k izboljšanju številnih pomembnih področij, kot so: izobraževanje, trajnostni razvoj, mir, sodelovanje, solidarnost, pravičnost, socialna vključenost in zdravje.
»Šport in telesna dejavnost sta kljub številnim prednostnim izzivom v tej stiski ključnega pomena za naše dobro počutje, saj koristita tako našemu fizičnemu kot tudi duševnemu zdravju ter blažita stres in tesnobo«, dodajajo v izjavi.
Vlade so pohvalile prizadevanja vseh zainteresiranih deležnikov - mednarodnih in nacionalnih športnih zvez ter organizacij, ki so že začele delati na načrtih vključevanja in spodbujanja ljudi k aktivnemu preživljanju prostega časa.
Skupna izjava podpori športu sledi kot odgovor Evropske komisije, ki je države članice Evropske unije (EU) pozvala, naj s sredstvi EU ublažijo negativne posledice pandemije COVID-19 na športni sektor. Poleg tega so ministri za šport 27 držav članic EU nedavno sprejeli sklepe, v katerih so poudarili pomen vloge športa na družbo med krizo COVID-19. V sklepih so poudarili potrebo po pomoči športu v fazi okrevanja, hkrati pa pozvali k solidarnosti deležnikov športnih krogov v času pandemije.
"POKORONAVIRUSNEM SVETU BO ŠPORT KORISTIL"
Predsednik Mednarodnega Olimpijskega Komiteja Thomas Bach je pred nekaj tedni v virtualnem dialogu OZN dejal: »Pokoronavirusni svet bo imel koristi od športa, zato smo pripravljeni prispevati uresničevanju, da svet postane boljši, s športom.« Bach tako poziva vlade sveta, naj šport vključijo v svoje programe podpore po koronavirusu zaradi bistvenega doprinosa športa k družbi.
»Šport prispeva k okrevanju družbe in k ustvarjanju boljšega sveta na zdravstveni, socialni in ekonomski ravni,…« je komentiral predsednik Bach. »Šport ustvarja delovna mesta, ustvarja poslovne priložnosti in igra pomembno gospodarsko vlogo v mnogih državah, kar je ključnega pomena za države, ki želijo ponovno zagnati svoje gospodarstvo.«
Pomen ohranjanja aktivnosti je v središču Memoranduma o soglasju, podpisanega maja med Mednarodnim olimpijskim komitejem (MOK) in Svetovno zdravstveno organizacijo (WHO), ki se osredotoča na promocijo in zagovarjanje zdravja s športom in telesno aktivnostjo. Obe organizaciji sta se tudi združili z Združenimi narodi s kampanjo »Zdravi skupaj«, ki poudarja pomembnost skupnega prizadevanja in globalnega sodelovanja, potrebnega za ohranjanje zdravja ter zmanjšanje širjenja in vpliva COVID-19.
Vir: IOC (Olympic.org)
« nazaj